ԱԺ նախագահն ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականների
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 17-ին ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականների ներկայացուցչական  պատվիրակությանը, որի կազմում են եղել թե՛ դեմոկրատներ, թե՛ հանրապետականներ:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում` օրենսդիր մարմնի ղեկավարը բարձր է գնահատել միջխորհրդարանական կապերի դերն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային կառույցների մակարդակներով, արժեւորել խորհրդարանական դիվանագիտության արդյունավետությունը:
Արարատ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ կոնգրեսականների ներկա այցը, ինչպես նաեւ պատգամավորական բարեկամական խմբերի ակտիվ գործունեությունն իրենց նպաստը կունենան հայ-ամերիկյան հարաբերությունների հետագա ամրապնդման գործում:
ԱԺ նախագահն ամերիկացի գործընկերներին ներկայացրել է Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխական իրադարձությունները, դրանց հաջորդած տարբեր ոլորտներին առնչվող ընդգրկուն բարեփոխումները: «Արտահերթ ընտրությունները, որոնք անցկացվեցին հեղափոխության արդյունքում` ամենանախանձախնդիր դիտորդական առաքելությունների կողմից գնահատվեցին որպես ազատ, արդար, թափանցիկ եւ ժողովրդավար»,-նշել է Արարատ Միրզոյանը` ընդգծելով, որ զարգացման ժողովրդավարական ուղին, հաշվետվողականությունը, թափանցիկությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունն այլեւս անշրջելի են: Այս համատեքստում նա նշել է, որ հայաստանյան երիտասարդ ժողովրդավարությունը զգում է միջազգային բոլոր այն ուժերի ու կառույցների աջակցությունը, որոնց համար թանկ են ժողովրդավարական արժեքները:
Ազգային ժողովի նախագահը հյուրերին ներկայացրել է այն առաջնահերթությունները, որոնք առկա են խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցած երկրի օրենսդիր մարմնի օրակարգում` օրենսդրական դաշտի կատարելագործում, վերահսկողական գործառույթի իրականացում, ընտրական բարեփոխումներ, խորհրդարանի կարողությունների հզորացում, անկախ փորձագիտական, վերլուծական հմտությունների զարգացում: Դրանց կյանքի կոչման համար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է փորձի փոխանակման, փոխայցերի,  միջխորհրդարանական գործակցության այլ ձեւաչափերի դերը:
Անդրադառնալով մեր երկրի արտաքին քաղաքական օրակարգին` խորհրդարանի ղեկավարը կոնգրեսականներին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի` բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափում լուծելու Հայաստանի դիրքորոշումը: Նա կոնգրեսականների ուշադրությունը հրավիրել է ԱՄՆ կողմից ԼՂ-ին ցուցաբերվող ֆինանսական աջակցությանը, ինչպես նաեւ այն գործողություններին օժանդակմանը, որոնք կոչված են նպաստելու խաղաղ բանակցային գործընթացի առաջխաղացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար եւ ներկայացնելով պատվիրակությանը, որի կազմում ընդգրկված կոնգրեսականները Ներկայացուցիչների պալատի ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի անդամներ են, ԺԳՀ համանախագահ Դեյվիդ Փրայսը (դեմոկրատ, Հս. Կարոլինա) նշել է, որ իրենք հետեւել են մեր երկրում տեղի ունեցող իրադարձություններին եւ ողջունում են իրականացվող ժողովրդավարական ու բարեփոխումների  գործընթացները: Նա իր գործընկերների անունից պատրաստակամություն  է հայտնել աջակցելու այն նախաձեռնություններին, որոնք կներկայացվեն հայ գործընկերների կողմից:
ԺԳՀ մյուս համանախագահը` Վերն Բուքանանը (հանրապետական, Ֆլորիդա),  նշել է, որ ներկայում ստեղծված են նպաստավոր պայմաններ երկկողմ հարաբերությունների առավել խորացման ու ընդլայնման համար: Այս համատեքստում նա արժեւորել է ամերիկահայ համայնքի դերակատարությունը, ովքեր, նրա խոսքով, զգալի ներդրում ունեն ԱՄՆ կյանքի ամենատարբեր ոլորտներում: Կոնգրեսականն առանձնակի ընդգծել է տնտեսական համագործակցության ակտիվացման անհրաժեշտությունը, ներդրումային արդյունավետ քաղաքականության իրականացումը:
Հայ պատգամավորներին իրենց հետաքրքրող հարցերն են ուղղել կոնգրեսականներ Մայքլ Քոնավեյը (հանրապետական, Տեխաս), Գերրի Քոնոլին (դեմոկրատ, Վիրջինիա), Ադրիան Սմիթը (հանրապետական, Նեբրասկա), Բարբարա Լին (դեմոկրատ, Կալիֆորնիա) եւ Թերրի Սյուելը (դեմոկրատ, Ալաբամա):
Հանգամանալի անդրադարձ է եղել միջխորհրդարանական համագործակցությանը, խորհրդարանական դիվանագիտությանը, ժողովրդավարական գործընթացներին, ընտրական համակարգին, տնտեսական բարեփոխումներին, ներդրումային քաղաքականությանը, փախստականների ու կանանց հիմնախնդիրներին եւ այլ ոլորտներին վերաբերող հարցերին:
Ընդլայնված կազմով հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանը, պատգամավորներ Լիլիթ Մակունցը, Էդմոն Մարուքյանը, Ռուբեն Ռուբինյանը, Վլադիմիր Վարդանյանը, Մխիթար Հայրապետյանը, Բաբկեն Թունյանը, Մանե Թանդիլյանը:

Председатель НС принял конгрессменов США
17 апреля Председатель НС А.Мирзоян принял представительную делегацию конгрессменов США, в составе которой были и демократы, и республиканцы.
Приветствуя гостей в НС, глава законодательного органа высоко оценил роль межпарламентских связей как на двустороннем, так и на уровне международных структур, эффективность парламентской дипломатии.
А.Мирзоян выразил надежду, что нынешний визит конгрессменов, а также активная деятельность депутатских групп дружбы внесут свой вклад в дальнейшее укрепление армяно-американских отношений.
Председатель НС представил американским партнерам   революционные события в Армении, последовавшие затем комплексные реформы в различных сферах. “Внеочередные выборы, проведенные в итоге революции, оценены самыми требовательными наблюдательными миссиями как свободные, справедливые, прозрачные и демократические”, - подчеркнул А.Мирзоян, особо выделив, что отныне необратимы демократический путь развития, подотчетность, транспарентность, защита прав человека. В этом контексте он отметил, что молодая армянская демократия пользуется поддержкой всех тех международных сил и структур, которым дороги демократические ценности.
Спикер НС представил гостям приоритеты повестки дня законодательного органа перешедшей к парламентской системе правления страны – совершенствование законодательного поля, осуществление контрольной функции, реформирование избирательной системы, усиление потенциала парламента, развитие независимых экспертных, аналитических навыков. Для претворения их в жизнь А.Мирзоян подчеркнул важность обмена опытом, взаимных визитов, других форматов межпарламентского сотрудничества.
Обратившись к внешнеполитической повестке, руководитель парламента представил конгрессменам Нагорно-Карабахскую проблему, позицию Армении в решении ее исключительно путем мирных переговоров и в формате Минской группы ОБСЕ. Он привлек внимание конгрессменов к оказываемой США финансовой помощи Нагорному Карабаху, а также к содействию в продвижении мирного переговорного процесса.
Поблагодарив за теплый прием и представляя делегацию, в которую вошли члены Комиссии демократического партнерства (КДП) Палаты представителей, сопредседатель комиссии Дэвид Прайс (демократ, Северная Каролина) отметил, что они следили за текущими событиями, приветствуют демократические процессы и реформы в Армении. От имени своих коллег он выразил готовность содействовать инициативам, выдвигаемым армянскими партнерами.
Другой сопредседатель КДП, Верн Буканан (республиканец, Флорида) отметил, что ныне созданы благоприятные условия для еще большего углубления и расширения двусторонних отношений. В этом контексте он оценил роль армянской общины, которая, по его словам, вносит существенный вклад в самые различные сферы жизни США. Конгрессмен особо выделил необходимость активизации экономического сотрудничества, проведения эффективной инвестиционной политики.
К армянским депутатам с интересующими их вопросами обратились конгрессмены Майкл Конавей (республиканец, Техас), Герри Коноли (демократ, Вирджиния), Адриан Смит (республиканец, Небраска), Барбара Ли (демократ, Калифорния) и Терри Сюэл (демократ, Алабама).
Подняты вопросы, касающиеся межпарламентского сотрудничества, парламентской дипломатии, демократических процессов, избирательной системы, экономических реформ, инвестиционной политики, проблем женщин и беженцев и других сфер.
Во встрече в расширенном составе участвовали вице-спикер НС В.Энфиаджян, депутаты Л.Макунц, Э.Марукян, Р.Рубинян, В.Варданян, М.Айрапетян, Б.Тунян, М.Тандилян.